0. 7:10 - 7:55
1. 8:00 - 8:45
2. 8:50 - 9:35
3. 9:40 - 10:25
4. 10:35 - 11:20
5. 11:30 - 12:15
6. 12:30 - 13:15
7. 13:20 - 14:05
8. 14:10 - 14:55
9. 15:00 - 15:45
10. 15:50 - 16:35
11. 16:40 - 17:25
12. 17:30 - 18:15
8 lutego uczniowie klasy 3PKM i 4F odwiedzili Areszt śledczy w Bytomiu.
Celem wycieczki było uświadomienie uczniom konsekwencji wejścia w konflikt z prawem. Młodzież dowiedziała się jak wygląda pierwsza droga osadzonego "za murami". Ciężka atmosfera samego miejsca oraz wszystkoczego się dowiedzieliśmy o funkcjonowaniu aresztu zrobiło na nas ogromne wrażenie. Wycieczkę zaliczamy do bardzo ciekawych i pouczajacych.
Opiekunkami uczniów były p. K. Wehowska-Kołaczek, p. S. Pakosz i p. A. Żywczak
WOŚP
Samorząd Uczniowski ZSGU zorganizował kiermasz ciast, z którego dochód został przekazany
Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy!
12.01. w ramach klasowej integracji klasa 1b wraz z wychowawczynią p. B. Kuglin-Sojdą udała się do Cinema City Punkt 44 w Katowicach na film pt. Kot w butach. Ostatnie życzenie".
Przy okazji była okazja do świetnej zabawy w strefie rozrywki.
Mistrzostwa Chorzowa Szkół Ponadpodstawowych w piłce nożnej halowej chłopców.
20 grudnia we wtorek na hali sportowej MOSiR w Chorzowie odbyły się Finały Mistrzostw Chorzowa Szkół Ponadpodstawowych w piłce nożnej halowej chłopców, naszą szkołę reprezentowało 8 uczniów którzy ostatecznie zdobyli czwarte miejsce.
Wraz ze Świętami Bożego Narodzenia nadchodzi czas refleksji, radosnych spotkań w gronie najbliższych, czas kolędowania, spokojnego przebywania w gronie rodzinnym, dobrych życzeń i prezentów.
Serdecznie życzymy wszystkim szczęścia, radości, spełnienia marzeń, życzymy, aby spotkania przy wigilijnym i świątecznym stole przepełnione były radością wspólnego przebywania.
W nadchodzącym Nowym Roku życzymy wszystkiego, co najlepsze dużo, dużo zdrowia i szczęścia każdego dnia.
Dyrekcja ZSGU
Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w szkolnym dniu walki ze smogiem.
Szczególne podziękowania należą się uczennicom i uczniom, którzy przygotowali prace plastyczne o tematyce antysmogowej, które zawisły na naszej szkolej gazetce na II piętrze.
Autorzy prac to:
Ewelina Walloń, Ola Kupny, Weronika Żyłka, Dominika Szołtysek, Roksana Pieczyńska, Dominika Kobus.
Dziękujemy wszystkim, którzy w piątek 2 grudnia swoją garderobę wzbogacili o zielone elementy.
Z przyjemnością ogłaszamy, że Klasa 3B zwyciężyła naszą szkolną rywalizację i zdobyła 3 punkty w rankingu Gastroelita.
Pozostałe klasy biorące udział, które uzyskują 1 punkt w naszym szkolnym rankingu to: 1A,1B, 1C, 1D, 1CKM, 1KP, 2B, 2C, 2KC, 3A, 3B, 3C, 3KC, 4A, 4D, 4E.
Serdecznie dziękujemy za uczestnictwo!
Oraganizatorzy: Emilia Bielawska i Ewa Ptok
PAMIĘĆ I TOŻSAMOŚĆ - oni zginęli za naszą wolność - pamiętamy i pamiętać będziemy.
Jak co roku młodzież ZSGU uczciła w biegu upamiętniającym pomordowanych przez władze komunistyczne PRL górników KWK Wujek w Katowicach (najmłodszy z zastrzelonych miał 19 lat), w dniu 16 grudnia 1981 roku, biorą udział w „Biegu 9 Górników”. Opiekun grupy nauczyciel historii dr Adam Lisek.
"W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polski wprowadzony został stan wojenny. Wraz z setkami innych aresztowano Jana Ludwiczaka — przewodniczącego "Solidarności" w kopalni "Wujek". Świadkami zatrzymania byli górnicy pracujący na nocną zmianę, którzy zanieśli informację o zajściu do kopalni. Podjęto decyzję o strajku okupacyjnym, a w napisanej na kartce z zeszytu proklamacji domagano się zniesienia stanu wojennego, uwolnienia Ludwiczaka oraz wszystkich działaczy internowanych w nocy z 12 na 13 grudnia. Władze, nie godząc się na żadne ustępstwa, zdecydowały się użyć siły wobec górników, stanowczo odmawiających przerwania strajku. 16 grudnia oddziały wojska i ZOMO przez obalony czołgami mur wtargnęły na teren kopalni. Strajkujący bronili się, rzucając w napastników kamieniami i śrubami. W wyniku otwarcia ognia do bezbronnych cywilów na miejscu zginęło sześć osób, a trzy kolejne zmarły później w szpitalu. W 2009 r. , po dwudziestu ośmiu latach od pacyfikacji kopalni i dwudziestu od upadku komunizmu, Sąd Najwyższy potwierdził wyroki sądów niższych instancji, które skazały 12 funkcjonariuszy ZOMO na 3,5 do 6 lat więzienia". Wydarzenia te były ogromną tragedią dla Ślązaków w szczególności dla rodzin górniczych.
Kronika przygotowań i udziału w obchodach, warto zobaczyć.
08 grudnia uczniowie klasy 4D wraz z wychowawczynią p. K. Borową wybrali się do kina, by z małym opóźnieniem świętować tradycyjne Mikołajki. Choć tematyka filmu nie nawiązywała do świąt, to wystrój galerii handlowej sprawił, że można było poczuć ich atmosferę.
5 grudnia 2022r. klasa 4D udała się do Bytomskiego Centrum Kultury na spektakl "Ferdydurke" w wykonaniu TeatrU Cracovia.
Spektakl okazał się interesującą adaptacją awangardowej powieści Witolda Gombrowicza. Oczywiście w przedstawieniu nie zabrakło symbolicznych części ciała: pupy, gęby i łydki. Jak to z groteskową konwencją bywa - było poważnie i śmiesznie.
Opiekę nad młodzieżą sprawowała p. Wioleta Lisoń.
2 grudnia 2022 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Muzeum w Auschwitz.
Oprócz miejsca zagłady Auschwitz, zwiedziliśmy także obóz w Brzezince.
Wyjazd połączony był z warsztatami, podczas ktorych młodzież wykazała się dużym zaangażowaniem. Temat warsztatów brzmiał "Polscy obywatele w Auschwitz".
Opiekę nad młodzieżą sprawowały: p. L. Kamionka, p. M. Jelonek, p. A. Giza i p. W. Lisoń.
Dnia 1 grudnia 2022 r. ze współpracą z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Chorzowie w naszej szkole odbyła się akcja w ramach projektu „Nie daj się HIV- zapobiegaj zakażeniu”.
Pracownicy szkoły oraz pełnoletni uczniowie mieli możliwość poddania się anonimowym i bezpłatnym badaniom w kierunku zakażenia wirusem HIV.
W tym dniu działał również punkt informacyjny, gdzie można było dowiedzieć się wielu informacji nt. wirusa HIV oraz AIDS.
30 listopada 2022 odbyło się podsumowanie projektów unijnych w programie POWER VET i Erasmus+ oraz współpracy z niemieckim Europa-Park.
Uczestnicy mobilności otrzymali komplet dokumentów w tym Europass Mobilnośći Mobility i Certyfikaty.
Dla uczniów klas 8 szkół podstawowych z regionu zorganizowaliśmy warsztaty „Europejskie umiejętności” z zakresu preorientacji zawodowej, podczas których mogli nabyć różne umiejętności w branży gastronomicznej, hotelarskiej i magazynowo-logistycznej.
Uczestnicy mobilności chętnie dzielili się zdobytymi umiejętnościami zawodowymi i językowymi.
W podsumowaniu wzięło udział ponad 500 uczniów i opiekunów oraz przedstawiciele Organu Prowadzącego.
28 listopada 2022 odbyło się spotkanie informacyjne dla uczniów zainteresowanych wyjazdem na płatne staże do Europa Park w Niemczech w roku 2023.
Uczniowie, którzy w tym roku odbyli staże zawodowe w Europa Park dzielili się swoimi doświadczeniami z zainteresowanymi.
W spotkaniu uczestniczył koordynator ze strony niemieckiej.
NOWY KONKURS PLASTYCZNO-MATEMATYCZNY:
"MANDALE MALOWANE CYRKLEM”
Konkurs na pracę plastyczną na bazie koła. Praca w całości powinna być wykonana za pomocą cyrkla i linijki.
Ma być wzorzyście, kolorowo, niebanalnie.
Na prace czekam do 16.12.2022.
Prace można przynosić do sali 20 lub pokoju nauczycielskiego (II piętro) do Pani Iwony Miśtak.
Jak zwykle za udział PLUSY, za zajęcie miejsca na podium oceny.
ZAPRASZAM DO WSPÓLNEJ PRACY I ZABAWY.
Przykładowe prace:
W poniedziałek 28.11.2022r. odbędzie się spotkanie informacyjne dla UCZNIÓW ZAINTERESOWANYCH WYJAZDEM NA PŁATNY STAŻ DO EUROPA PARK W ROKU 2023.
SPOTKANIE JEST TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH LUB TYCH, KTÓRE UKOŃCZĄ 18 LAT DO LIPCA 2023!
OSOBY ZAINTERESOWANE ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE DO SALI 38 O GODZINIE 12:45.
O 12:30 zapraszamy osoby, które wzięły udział w stażach w Europa Park w tym roku.
Dziś, 22.11.2022r. odbył się w naszej szkole szkolny etap Olimpiady "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" objętej honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, koordynowany u nas przez Panią Agnieszkę Żywczak i Bożenę Kuglin-Sojda.
Spośród wszystkich uczniów - uczestników olimpiady najlepszymi okazali się:
Oliwia Z. – z klasy 2C
Weronika S. – z klasy 2C
Roksana L. – z klasy 1KP
GRATULUJEMY najlepszej trójce a wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za przygotowania i udział w olimpiadzie!
Lekcja regionalna w Sali Sejmu Śląskiego
Jeszcze w czerwcu 2022 r. w Sali Sejmu Ślaskiego odbyła się sesja popularnonaukowa z okazji obchodów 100 - lecia uchwalenia autonomii Śląska. W konferencji udział wzięli m.in. uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno - Usługowych, Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Chorzowie, Szkoła Podstawowa nr 24 im. Powstańców Śląskich. Prezentowane stroje śląskie pochodziły ze zbiorów ZSMS w Chorzowie, a smaczne ciasteczka w barwach z Śląska ZSGU.
Warto przypomnieć:
"11 listopada 1918 r. to data zakończenia I wojny światowej i jednocześnie powstania państwa polskiego po 123 latach nieobecności na politycznej mapie Europy. W tym momencie rozpoczął się żmudny proces kształtowania polskiej tożsamości, ustalania granic państwa, tworzenia podziału administracyjnego itp. Trwał do połowy1922 r., kiedy to w wyniku politycznych interesów państw ościennych, trzech powstań śląskich i determinacji władz centralnych ustalono wreszcie, jaka część Górnego Śląska wejdzie w granice Rzeczypospolitej. Tym samym utworzono województwo śląskie obejmujące część Śląska Cieszyńskiego (Zaolzie pozostałow granicach Czechosłowacji) oraz część Górnego Śląska. To najmniejsze obszarowo (4216 km²) i liczebnie ( 1 129 000) województwo jako jedyne spośród 16 województw II Rzeczypospolitej posiadało własną autonomię,(własny Skarb Śląski) stanowiąc tym samym ewenement na skalę światową".
Wykłady i prelegenci:
1 . Ks. dr Mariusz Trąba (Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie).
Temat: Geneza autonomii Śląska.
2. Prof. dr hab. Lech Krzyżanowski (Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego).
Temat: Podstawy prawne autonomii Śląska.
3. Dr Adam Lisek, honorowy profesor oświaty (wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddz. Katowice).
Temat: Szkolnictwo na Śląsku w pierwszym dziesięcioleciu autonomii
Patronat naukowy:
Polskie Towarzystwo Historyczne Oddz. Katowice
Patronat honorowy:
Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Stowarzyszenie Pokolenie
Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej Oddz. Katowice
Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej Bielsko - Biała
Stowarzyszenie NZS 1980
Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Bielsku-Białej
Organizatorzy:
Zespół Szkół Gastr. - Usługowych w Chorzowie
Polskie Towarzystwo Historyczne Oddz. Katowice
Stowarzyszenie Pokolenie
Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego w Chorzowie
Główny organizator dr Adam Lisek
Dnia 15 i 16 listopada br. odbyły się zajęcia z Policją w klasach pierwszych Technikum Gastronomicznego i Szkoły Branżowej oraz w klasie drugiej Szkoły Branżowej.
Uświadomiono uczniów o wykroczeniach, przestępstwach, wynikających z stosowania przemocy i cyberprzestępczości.
Przedstawione zostały ogólne zagadnienia prawne, karne oraz środki wychowawcze.
Zajęcia zostały przeprowadzone w sposób ciekawy i interesujący. Pan asp. Michał Drynda (KMP Chorzów) omawiał każde zagadnienie, opierając się na życiowych przykładach, co było bardziej zrozumiałe dla słuchaczy.
Warsztat Szkolny
ul. Powstańców 6a
41-500 Chorzów
tel. (32) 24 11 075