MENU GŁÓWNE

.

.

ZMIENIAMY SIĘ DLA WAS Zajęcia praktyczne Menu restauracji uczniowskiej Cukierenka Zamówienia Warsztaty na warsztatach

WARSZTATY SZKOLNE

Warsztaty na warsztatach

Warsztaty śląskie znów w natarciu!

 

W dniu 26.05.2018, odbyły się obchody Święta Miasta Chorzowa. Naszą szkołę reprezentował Daniel Skrabania z 3 c/k, który częstował uczestników imprezy pierniczkami wg przepisu pani Elżbiety Łabońskiej - "śląskiej kucharki doskonałej" (z jej najnowszej książki "Chorzów od kuchni"). Razem z Miejskim Domem Kultury BATORY i panią Elżbietą Łabońską godnie uczciliśmy 150-lecie nadania praw miejskich Królewskiej Hucie, a także 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

                                 

 

09.04.2018 odbyły się kolejne "warsztaty śląskie"!

Na zajęciach wypiekaliśmy ciasta i ciasteczka wg przepisów p. Elżbiety Łabońskiej. Pomysły na ciasta zaczerpnęliśmy z jej poprzednich trzech książek: "Śląska kucharka doskonała"  (Videograf Katowice II, luty 2009), "Kuchnia dobrej gospodyni" (Videograf II Katowice, styczeń 2010), oraz "Ślónskie parszczynie" (it@tis, Chorzów 2001). Wypiekami częstowaliśmy gości pani Łabońskiej, którzy pojawili się w naszej szkole z okazji wydania jej czwartej książki pt. "Chorzów od kuchni" (Miejski Dom Kultury Batory, Chorzów 2018).

A oto kilka fotek:

 

                

Następnego dnia odbyło się spotkanie autorskie z panią Łabońską, która jeszcze do niedawna była nauczyciem naszej szkoły:

 

              

 

A to my, grupa "warsztatów śląskich":

 

 

 

 

 

"Wielkanoc na Śląsku"

zdjęcia z zajęć warsztatów śląskich z dn. 05.03.2018

                    

Przygotowaliśmy tym razem: jajca filowane łososiem (zdj.1), zista drożdżowo (zdj.2), zistki z kremem (zdj.3),

 

                  

Zdjęcie poniżej to szałot z wusztem.

                                          Wesołych Świąt życzymy

                                                                    wszystkim fanom śląskiej kuchni!

 


"Warsztaty śląskie"

 

08.01.2018 w poniedziałek na warsztacie szkolnym, odbędą się "warsztaty śląskie", Tym razem będziemy gotować potrawy zwykłe, na tzw. "beztydzień". Będzie to kuchnia oszczędna, gotowana z tego co zawsze jest w domu, skromna.


"Kolędowanie przy śląskim kołoczu"

20.12.2017 odbyło się kolędowanie przy śląskim kołoczu, gdzie nauczyciele śpiewali kolędy i staropolskim zwyczajem przełamali się chlebem wypieczonym przez uczniów klasy 3b (druga grupa) pod okiem pani Wątroby. Śląski kołocz z serem i makiem na tę okazję wypiekł uczestnik warsztatów śląskich Daniel Skrabania z klasy 3 K. Klaudia Czapiga z klasy 4a, pięknie zaśpiewała kolędy z akompaniamentem pani Mansfeld. Gościem specjalnym "Kolędowania" był aktor Piotr Rybak, który przy akompaniamencie gitary zaśpiewał najpiękniejsze polskie kolędy.

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Kolędowanie przy śląskim kołoczu.


W dniu 21 pażdziernik odbyły się na warsztacie szkolnym zajęcia, w których wzięły udział dzieci z całego Chorzowa w ramach 3 - go Przystanku Pat. Pod okiem naszych nauczycieli zawodu pani Grażyny Tarasek i Magdaleny Malcherczyk, uczestnicy piekli, gotowali i świetnie się bawili. Zresztą zostało wszystko udokumentowane na zdjęciach, a oto kilka z nich:

 

Coś obierają...

 

Coś gotują...

 

Coś pieką...

 

         

A co upiekli i ugotowali, to zjedli!

 

A poniżej podziękowania i poczęstunek.

 


Również od pażdziernika na warsztacie szkolnym ruszyły zajęcia dodatkowe: "warsztaty śląskie". Spotkania odbywają się w pierwszy poniedziałek miesiąca o godzinie 17.00 (raz w miesiącu). 04.12.2017 odbędą się już trzeci raz. Zajęcia prowadzi Hanna Mansfeld. Poniżej można zobaczyć co się dzieje na naszych "warsztatach śląskich":

 

 • 02.10.2017 - pierwsze zajęcia: słuchanie śląskich piosenek, dyskusja na temat znaczenia gwary śląskiej,
 • 06.11.2017 - drugie zajęcia: konkurs "Jaka to melodia - piosenki śląska", a także konkurs nazewnictwa kuchennych sprzętów w gwarze śląskiej, można było zobaczyć strój śląski ludowy w jakim panie chodziły jeszcze do niedawna na śląskich wsiach tzw. strój "po chłopsku".
 • 04.12.2017 - to tradycyjne święto śląskich górników "Barbórka",  które uczciliśmy przygotowując śląskie tradycyjne potrawy: żur, szpajza, kołoczki.

 

Następne "warsztaty" już 08.01.2018!

 

 

Tak wyglądał tzw. strój chłopski na śląsku.

 

Tak przygotowywaliśmy się do Barbórki:

 

     

 

I jeszcze:

 

     

 

 


 

 

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkół Gastronomiczo-Usługowych
  Ul.Katowicka 64
  41-500 Chorzów
  e-mail: zsgu.sekretariat@interia.pl
  8.00-14.30
 • (+32) 24 11 725

Galeria zdjęć